21 Eylül 2011 Çarşamba

GEZİ NOTLARI -GELİDONYA FENERİ-


En çok görmek, havasını solumak ve oradaki huzuru hissetmek istediğim yerdi Gelidonya Feneri...
Ve eşimle yaptığım en güzel gezilerden biriydi. Gelidonya Feneri Akdeniz kılavuz fenerlerinden biri burada bulunan ters akıntıdan dolayı pek çok batığında ev sahibi sayılır aslında. Antalya'nın Kumluca ilçesinde Taşlık Burnunda yer alıyor. 1934 yılında yapımı çok zorlu şartlarda eşekler üstünde taşlar taşınarak başlanmış ve iki yıl sonra 1936 yılında tamamlanmış. Şu an Likya yürüyüş yolundaki rotalardan biri üzerinde yer alıyor ve gece konaklamak isteyenler içinde uygun bir konum teşkil ediyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli şey genellikle çok rüzgarlı oluşu öyleki etrafını dolaşmak istediğim sırada o rüzgar beni duvara yapıştırmış bulunmakta:)


Biz Karaöz yönünden geldik ve müthiş güzellikte bir doğa eşliğinde oraya ulaştık. Patika yer yer devrilen ağaçlar yüzünden kapalıydı fakat sorun teşkil edecek kadar değildi. Tırmanış çok dik olmadığı için manzaranın tadına her daim varabiliyorsunuz.Son olarak söyleyeceğim mutlaka gidin görün!!!


Tek sesin rüzgar ve yaprak kıpırtıları olduğu müthiş huzurlu nadir yerlerden biri....
  

2 yorum:

 1. Merhaba,
  izlediğin bloglardan tesadüfen geldim bloga ;) profil resmine tıklayınca bağlantı adresi yazmıyor, profil ayarlarından düzelt istersen, arayanlar kolay ulaşsın adrese.

  (bu arada sessiz sakin tatilleri ben de severim;) )
  görüşmek üzere

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkür ederim profil ayarlarımdan düzeltmeye çalıştım fakat ne kadar başarılı oldum bilmiyorum

  YanıtlaSil